Forum de discuţii - întrebări / răspunsuri
|
[ Pune o întrebare ]
Categoria: Principal -> Gospodarire comunala si servicii publice -> Gospodarire comunala si servicii publice
Întrebări
| Intrebarea nr. 4702 din data: 18-04-2016 pusa de Stegeran Rodica : · · Buna Ziua.Locatarii de pe strada Aleea Saturn sunt nemultumiti de zona din spatele blocului A 18 unde se afla si tomberonul de gunoi, din cauza mizeriei si noroiului care se numeste\'spatiu verde\'.Se dau amenzi usturatoare daca se parcheaza masina acolo dar de la data finalizarii lucrarilor locul e foarte deteriorat din cauza masinilor care iau gunoiul.S-a facut cerere pentru a se amenaja locuri de parcare dar nu sa facut nimic.Va rog sa ne spuneti daca se va face ceva pe acel loc.Menionez ca locurile de parcare scoase la licitatie nu acopera numarul de masini din zona aceasta. Avand in vedere ca vine sezonul cald si vom sta cu geamurile deschise avem probleme cu masinile care preiau gunoiul din cauza galagiei de la ora 1 noaptea facuta de tomberoane si de cei care lucreaza pe masina acestia de multe ori fluiera si striga.Am dori sa se puna tomberoane de plastic poate nu sunt asa galagioase sau sa se lucreze cu acestea inainte de ora 22.Multumesc.
Intrebarea nr. 4640 din data: 09-02-2016 pusa de Mag Cosmin : · Buna seara,
Va rog frumos sa imi spuneti de ce a ajuns terenul adiacent drumului care leaga localitatea Fantanelede de Arad sa arate in halul in care arata. Din nefericire daca situatia va continua in acest ritm gunoaiele vor ajunge pana in localitatea Fantanele. Cine este responsabil de situatia creata si ce masuri s-au luat? Ma intreb de ce sunt platiti cei de la Mediu din bani publici daca nu sunt in stare sa ia masuri si sa estompeze o astfel de situatie? Cred ca singura solutie este sa sesizez toate posturile de televiziune pentru a mediatiza felul in care protectia mediului Arad isi face treaba.
Intrebarea nr. 4636 din data: 03-02-2016 pusa de Adela Gavaziuc : · In urma trasarii pistei de biciclete pe trotuarul ce strabate Calea Aurel Vlaicu, anumite persoane care probabil initial parcau masinile pe trotuar, au decis sa-si parcheze masinile pe spatiile verzi din fata blocurilor, distrugand astfel si singurul petec de iarba verde din aceasta zona. Zona la care ma refer este situata practic vis-a-vis de sectia Politiei din Vlaicu (si anume parculetul verde ce se poate vedea pe partea dreapta, mergand dinspre Lebada spre Fortuna). Va rugam sa ne veniti in ajutor, un astfel de comportament nu poate fi tolerat! Va multumesc!
Intrebarea nr. 4628 din data: 29-01-2016 pusa de Stache Andreea : · Buna ziua,
Intr-adevar ca urmare a sesizarii mele din luna mai, pentru o scurta perioada s-a rezolzat problema deseurilor din zona dar a revenit.
In luna octombrie a anului trecut elevi ai unor scoli au mai facut cateva ,,ecologizari,,dar nici pana in ziua de astazi nu s-au ridicat sacii de gunoaie iar pe timpul iernii s-a strans dinnou foarte mult gunoi. Problema noastra este ca gunoiul se aduce in camionete si dubitesi se arunca direct pe marginea drumului . Rugamintea noastra este sa gasiti o solutie care sa rezulve aceasta problema. Poate daca s-a amenaja un loc cu containere mari de gunoi care sa se ridice saptamanal, si un echipaj de politie detasat o vreme care sa poata dea amenzi. este penibil si neigienic sa treci zilnic printre gunoaiele altora.
Intrebarea nr. 4592 din data: 07-11-2015 pusa de muller francisca : · buna ziua doresc sa stiu daca primaria are spatii comerciale de inchiriat si cui trebuie sa ma adresez multumesc
|
Răspunsuri
|
Intrebarea nr. 4702 din data: 18-04-2016 pusa de Stegeran Rodica : · · Buna Ziua.Locatarii de pe strada Aleea Saturn sunt nemultumiti de zona din spatele blocului A 18 unde se afla si tomberonul de gunoi, din cauza mizeriei si noroiului care se numeste\'spatiu verde\'.Se dau amenzi usturatoare daca se parcheaza masina acolo dar de la data finalizarii lucrarilor locul e foarte deteriorat din cauza masinilor care iau gunoiul.S-a facut cerere pentru a se amenaja locuri de parcare dar nu sa facut nimic.Va rog sa ne spuneti daca se va face ceva pe acel loc.Menionez ca locurile de parcare scoase la licitatie nu acopera numarul de masini din zona aceasta. Avand in vedere ca vine sezonul cald si vom sta cu geamurile deschise avem probleme cu masinile care preiau gunoiul din cauza galagiei de la ora 1 noaptea facuta de tomberoane si de cei care lucreaza pe masina acestia de multe ori fluiera si striga.Am dori sa se puna tomberoane de plastic poate nu sunt asa galagioase sau sa se lucreze cu acestea inainte de ora 22.Multumesc.
|
Raspuns din data de 28-04-2016 : Stimata doamna,
Ca urmare a petitiei dumneavoastra va comunicam raspunsul Serviciului Edilitar, Mediu din cadrul Primariei Municipiului Arad:
La verificarea inopinata efectuata in zona blocului A 18 s-a constatat ca platforma gospodareasca era maturata si deseurile fusesera colectate. Zona cuprinsa intre blocul A 18 si gradinita de pe strada Poetului este imprejmuita si ingrijita (sunt plantati trandafiri) si pare utilizata exclusiv de membrii asociatiei de proprietari, intre bloc si imprejmuirea gradinitei fiind uscatoare de haine. Mentionam ca obligatia intretinerii spatiului verde din proximitatea blocurilor de locuinte intra in sarcina asociatiilor de proprietari.
S-a solicitat operatorului de salubrizare sa instruiasca personalul pentru a lucra in liniste la colectarea deseurilor. Eurocontainerele pentru deseuri menajere sunt confectionate din tabla zincata si nu pot fi inlocuite cu eurocontainere confectionate din masa plastica, acestea din urma nefiind proprietatea sa. Cele din masa plastica sunt folosite exclusiv pentru deseuri reciclabile – plastic – metal si carton – hartie.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4640 din data: 09-02-2016 pusa de Mag Cosmin : · Buna seara,
Va rog frumos sa imi spuneti de ce a ajuns terenul adiacent drumului care leaga localitatea Fantanelede de Arad sa arate in halul in care arata. Din nefericire daca situatia va continua in acest ritm gunoaiele vor ajunge pana in localitatea Fantanele. Cine este responsabil de situatia creata si ce masuri s-au luat? Ma intreb de ce sunt platiti cei de la Mediu din bani publici daca nu sunt in stare sa ia masuri si sa estompeze o astfel de situatie? Cred ca singura solutie este sa sesizez toate posturile de televiziune pentru a mediatiza felul in care protectia mediului Arad isi face treaba.
|
Raspuns din data de 10-02-2016 : Stimate domn,
Ca urmare a petitiei dumneavoastra va comunicam faptul ca problema sesizata de dumneavoastra nu este de competenta Primariei Municipiului Arad. Va indrumam sa va adresati Consiliului Judetean Arad.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4636 din data: 03-02-2016 pusa de Adela Gavaziuc : · In urma trasarii pistei de biciclete pe trotuarul ce strabate Calea Aurel Vlaicu, anumite persoane care probabil initial parcau masinile pe trotuar, au decis sa-si parcheze masinile pe spatiile verzi din fata blocurilor, distrugand astfel si singurul petec de iarba verde din aceasta zona. Zona la care ma refer este situata practic vis-a-vis de sectia Politiei din Vlaicu (si anume parculetul verde ce se poate vedea pe partea dreapta, mergand dinspre Lebada spre Fortuna). Va rugam sa ne veniti in ajutor, un astfel de comportament nu poate fi tolerat! Va multumesc!
|
Raspuns din data de 06-04-2016 : Stimata doamna,
Ca urmare a petitiei dumneavoastra va comunicam raspunsul Politiei Locale:
Politistii locali din cadrul Serviciului Ordine si Liniste Publica II s-au deplasat la fata locului si au sanctionat contraventional persoanele care au incalcat dispozitiile prevazute in Hotararea Consiliului Local al Municipiului Arad nr. 162/2006, privind gospodarirea Municipiului Arad.
Ulterior politistii locali au mai efectuat verificari si au constatat ca nu se mai parcheaza masini pe spatiul verde.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4628 din data: 29-01-2016 pusa de Stache Andreea : · Buna ziua,
Intr-adevar ca urmare a sesizarii mele din luna mai, pentru o scurta perioada s-a rezolzat problema deseurilor din zona dar a revenit.
In luna octombrie a anului trecut elevi ai unor scoli au mai facut cateva ,,ecologizari,,dar nici pana in ziua de astazi nu s-au ridicat sacii de gunoaie iar pe timpul iernii s-a strans dinnou foarte mult gunoi. Problema noastra este ca gunoiul se aduce in camionete si dubitesi se arunca direct pe marginea drumului . Rugamintea noastra este sa gasiti o solutie care sa rezulve aceasta problema. Poate daca s-a amenaja un loc cu containere mari de gunoi care sa se ridice saptamanal, si un echipaj de politie detasat o vreme care sa poata dea amenzi. este penibil si neigienic sa treci zilnic printre gunoaiele altora.
|
Raspuns din data de 19-02-2016 : Stimata doamna,
Ca urmare a petitiei dumneavoastra va comunicam raspunsul Serviciului Edilitar, Mediu din cadrul Primariei Municipiului Arad:
In data de 02.02.2016, in zona fostei fabrici de zahar, la capetele strazilor Putnei si Remus, operatorul specializat a desfasurat o activitate de dezafectare a rampei neorganizate de deseuri. A fost colectata si transportata la depozitul ecologic ASA, cantitatea de 56,5 tone de deseuri.
In locatia mentionata s-au mai efectuat actiuni de salubrizare de catre beneficiarii prevederilor Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, sub coordonarea angajatilor Politiei Locale Arad.
Precizam ca operatorul de salubrizare amplaseaza recipiente pentru colectarea deseurilor in baza contractelor incheiate cu beneficiarii serviciului, contra cost.
In cazul in care observati mijloace de transport ce depoziteaza deseuri in zona, va rugam sa solicitati sprijinul organelor Politiei Locale Arad, pentru a se lua masurile legale.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4592 din data: 07-11-2015 pusa de muller francisca : · buna ziua doresc sa stiu daca primaria are spatii comerciale de inchiriat si cui trebuie sa ma adresez multumesc
|
Raspuns din data de 30-12-2015 : Stimata doamna,
Ca urmare a petitiei dumneavoastra va comunicam raspunsul Serviciului Administrare Patrimoniu din cadrul Primariei Municipiului Arad:
Administratia publica locala se confrunta cu un deficit de spatii cu alta destinatie decat aceea de locuinta, datorita aplicarii Legii nr. 10/2001 - privind regimul juridic al unor imobile preluate in mod abuziv in perioada 6 martie 1945 - 22 decembrie 1989, cu modificarile si completarile ulterioare si a Legii nr. 247/2005, privind reforma in domeniile proprietatii si justitiei precum si unele masuri adiacente, prin care fostii proprietari au dreptul nu numai la restituiri in natura a bunurilor ci si la compensari cu alte bunuri.
Mentionam faptul ca spatiile cu alta destinatie decat aceea de locuinta pot fi obtinute doar prin licitatie publica de inchiriere, operatiune care in momentul de fata este suspendata datorita legilor antementionate.
Fata de cele de mai sus, administratia publica locala este in imposibilitatea de a solutiona cererea dumneavoastra in mod favorabil.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
|
|